Ako na prácu?

V prvom rade by ste si mali uvedomiť, čo chcete skutočne robiť, až potom sa rozhodujte, na ktorý inzerát reagovať. Ušetrite tým čas sebe aj zamestnávateľovi - práca, ktorá vás nemotivuje bude pre Vás utprením a utrepním budú aj vaše pracovné výkony. Ak ste však na tom, tak úplne finančne zle, že zoberiete fakt hocičo, tak je to možno dobrý spôsob.

Akú prácu? www.pozripracu.sk

 

V prvom rade by ste si mali uvedomiť, čo chcete skutočne robiť, až potom sa rozhodujte, na ktorý inzerát reagovať. Ušetrite tým čas sebe aj zamestnávateľovi - práca, ktorá vás nemotivuje bude pre Vás utprením a utrepním budú aj vaše pracovné výkony. Ak ste však na tom, tak úplne finančne zle, že zoberiete fakt hocičo, tak je to možno dobrý spôsob.

 

Hľadanie zamestnania je obojstranný proces - vy hľadáte dobrý job, zamestnávateľ hľadá zamestnanca, ktorého potrebuje, ak sa vaše a jeho preferencie stretnú, ide o win-win situáciu.

 

Ako reagovať na dream job?

 

Ak ste našli, čo ste hľadali, aby ste uspeli, tu je niekoľko základných zásad.

 

Reagovať čím skôr - Čím neskôr na inzerát reagujete, tým je väčšia šanca, že situáciu obsadí niekto iný. Nikto nebude čakať na Godota, ktorý nepríde - ideálneho zamestnaca, ktorý zareaguje o týždeň či dva.

 

Vaša prezentácia - Jednou z veľmi mála príležitostí ako zaujať zamestnávateľa sú v podstate tieto veci:

  • mail
  • životopis
  • motivačný list
  • facebook

 

Mail - je to klišé, ale pre istotu to zopakujem, oslovenie, ak viete koho oslovujete, tak zakomponujte aj konkrétne meno, stručný ale výstižný text a podpis

napr.

 

Predmet: Inzerat - pozicia asistentka predaja

 

Dobrý deň pani Pracovníkahľadajúca, 


týmto reagujem na pracovnú ponuku na pozíciu asistentka predaja uverejnenú na portáli www.pozripracu.sk. V prílohe mailu zasielam svoj životopis a motivačný list.

 

s pozdravom,

 

 

Alena Prácuhľadajúca

e-mail: pracuhladajuca@gmail.com

tel. č.: 0986 765 345

 

 

Do e-mailu sa nesnažte silou mocou písať Osmijankove príbehy ani Guliverove cesty. Napíšte doňho maximálne pár viet navyše z praktických príčin - ak bude email príliš dlhý, môže si ho zamestnávateľ spliesť so spamom a ingorovať ho. A prosím, nereagujte na pracovnú ponuku z emailu somcaja23@azet.sk a pod.

 

životopis a motivačný list - Stručne foto, nepísať zbytočnosti, zdôrazniť podstatné, bonusom môže byť aj v cudzom jazyku. Tejto téme sme venovali samostatný článok - Ako napísať životopis?

 

facebook - Ak si hľadáte seriózny job a Váš budúci šéf je trochu ostražitejší je jasné, že si Vás preklepne cez google a na facebooku. Stojí za zváženie, či hangover fotografie z posledného žúru sú tou najlepšou vizitkou ako zaujať. A nepomôžu ani extrasentimentálne a samovražedné statusy.

 

 

Čakanie na reakciu

Ďaľšou zástavkou pri pracovnom procese je telefonát alebo email od Vášho zamestnávateľa, aby ste sa dostavili na pohovor. Ak neovplývate zrovna základnou etiketou, tak na najbližšie týždne neznáme telefónne čísla prosím Vás nedvíhajte spôsobom: “No,...”, ale jednoduchým “Novák, prosím”.

 

Pohovor

Na pohovor je dôležité príjsť načas, ak náhodou či už z objektívnych alebo subjektívnych príčin pohovor nestíhate, tak je potrebné vopred zavolať a ospravedlniť sa, že budete meškať a pod..

Dress code - Podľa vami vybranej pozície odhadnite, aký typ oblečenia je vhodný na pohovor. Pre kancelárske práce v prípade pánov oblekom nemôžete nič pokaziť. Platí, že čím dôležitejšia pozícia, tým viac sa od Vás očakáva.

 

Na pohovore

Pracovný pohovor nie je štátnicová komisia, kde na Vás ako z olympu budú hľadiet Vaši budúci zamestnávatelia, ale je to viac menej rozhovor ako každý iný, avšak pri ktorom je potrebné zistiť, či sa na danú pozíciu hodíte a vy potrebujete zistiť, či sa daná pozícia hodí pre vás.

Zistite si, kto je Vašim budúcim šéfom...

Jednododucho a krásne, dnes existuje google - zadáte si meno spoločnosti, pozriete sa, kto je konateľom, vlastníkom, prezriete si komplet internetovú stránku a hocičo zaujímavé, čo o Vašom zamestnávateľovi na internete nájdete, ak skúsite aj stranu 2 vyhľadávania na googli, tak budete určite viac ako 99 % uchádzačov sa o to isté miesto.

 

Ako pôsobiť?

To je asi najťažšia otázka. Ľudia sú rôzni. Niektorí sú introverti, niektorí extrémni extroverti, akú taktiku zvoliť je otázka, ktorú ukáže až vaša prax. Osobná skúsenosť mi však hovorí, že otvoreným spôsobom so štipkou drzosti nemôžete nič pokaziť - humor vždy otvára dvere.

Pri rozhovore sa nikdy nesnažte prerušovať či dostať sa do konfliktu so svojim budúcim šéfom. Na druhej strane kľudne hovorte o vašich prednostiach, aktivitát a čo dokážete, aj keď to úplne priamo nemusí súvisieť s danou pozíciou - ani neviete čím, môžete svojho šéfa zaujať a ponúkne Vám možno úplne inú pozíciu a ešte lepšiu.

Podľa môjho názoru nie je na mieste pri pohovore, ako to slušne napísať, “strkať” sa niekde - Váš zamestnávateľ k Vám nebude mať žiadnu úctu. Práve sebavedomí ľudia sú omnoho príťažlivejší po každom ohľade a vedia omnoho viac zaujať, ale pozor zdravé sebavedomie, nemá nič spoločné s drzosťou a aroganciou.

Ak si vezmete tieto rady k srdcu a pozitívne naladený vykročíte na pohovor, tak by ste nemali nič stratiť, naopak môžete veľa získať. Ak sa Vám náhodou nezadarí, nevadí, skúste to ešte raz.

Čítaný: 1230x, autor: Vladimír Fiľakovský

Upraviť článok Zmazať článok

UPOZORNENIE: Prevádzkovateľ portálu e-katalog.sk nezodpovedá za tento článok

 

Your message has been send!