K zdravému bývaniu v pasívnom dome dopomáhajú technológie
Drevodomy od firmy M-House – zdravé nízkoenergetické a pasívne drevostavby
Poznáte základné kritérium pasívneho domu? O tom, či je dom pasívny, nízkoenergetický alebo nulový hovorí množstvo tepla, ktoré je potrebné na to, aby bola zabezpečená tepelná pohoda v interiéri. Čiže ročná merná potreba tepla na vykurovanie. Pri pasívnom dome je ročná merná potreba tepla na vykurovanie maximálne 15 kWh/m2a obývanej plochy. To znamená, že na zabezpečenie príjemnej vnútornej teploty v zimnom období nie je potrebný rozsiahly vykurovací systém, častokrát postačuje ohrev (v lete chladenie) vetracieho vzduchu pomocou rekuperačného zariadenia. Tepelná spotreba je teda taká nízka, že budova si až na pár dní v roku vystačí sama bez aktívneho kúrenia či chladenia. Jedny z najkvalitnejších pasívnych domov stavia firma M-House, ktorá sa špecializuje na výstavbu drevodomov, ktoré dýchajú. Používa pritom difúzne otvorené konštrukcie s certifikovaným systémom, čím bez problémov spĺňa konštrukčné požiadavky pasívneho domu.
Hovorí Ing. Petra Jakubová z firmy M-House: „Jedným z najčastejších predsudkov voči pasívnym domom s dobre tesniacimi oknami je kvalita vzduchu. V pasívnom dome sa však môžu okná otvárať rovnako ako v každom inom, nie je to však podmienka. Potrebnú výmenu vzduchu zabezpečuje v pasívnom dome rekuperácia (riadené vetranie) a využíva sa aj kvôli šetreniu energiami nielen v pasívnych domoch. Pri stavbách od firmy M-House nie je nutnosťou, ale iba pomáha k stále čerstvému vzduchu v interiéri a k jeho výmene.“
Rekuperácia je spätné získavanie tepla z odvádzaného vzduchu, ktorý vo výmenníku rekuperátora predohrieva vzduch privádzaný z exteriéru. Tepelným čerpadlom, alebo špirálou, či iným zariadením je potom predohriaty vzduch dohrievaný na požadovanú teplotu.
„Pre zdravé a hygienické bývanie je vetranie nevyhnutné. Okrem potrebného kyslíka sa vetraním zabezpečuje aj optimálna vlhkosť. Rekuperačný výmenník zabezpečuje, že vzduch odvádzaný z domu odovzdáva až 90 percent tepla čerstvému vzduchu privádzanému zvonku. Zabezpečí sa tak neustály prísun čerstvého vzduchu a minimalizujú tepelné straty spojené s vetraním. Prúdenie je však takmer nebadateľné a nehrozí žiadny prievan - za hodinu sa vymení cca polovica vzduchu v miestnosti. Súčasťou rekuperačnej jednotky je aj účinná filtrácia. Zachytí sa tak prach, nečistoty a pele, čo ocenia hlavne alergici. Výmena vzduchu je zabezpečená rekuperáciou a navyše naše stavby sú difúzne otvorené a tak prirodzene ,,dýchajú“, čím umožňujú prirodzené odvetranie vlhkosti. Najväčší rozdiel oproti bežne zaužívaným polystyrénovým a minerálnym izoláciám je v používaní drevovláknitých a konopných izolácií a difúzne otvorenom certifikovanom konštrukčnom systéme STEICO/TEPORE, ktorý používa pri výstavbe firma M-House, s.r.o,” vysvetľuje P. Jakubová.
Dodáva, že v chladnejších dňoch, keď je potrebné dokurovanie, sa používajú elektrické špirály, ktoré dohrievajú rekuperovaný vzduch, ale populárnym a efektívnym riešením sú hlavne tepelné čerpadlá. Aj keď sú v pasívnom dome nároky na vykurovanie minimálne, ohrev teplej vody treba zabezpečovať stále. Tepelné čerpadlo môže pri bežnej prevádzke zabezpečovať prípravu teplej vody a v prípade potreby sa s ním dom dokuruje. Hlavnými výhodami rekuperácie je zníženie spotreby energie na vykurovanie, kontrola vlhkosti vzduchu, vyššia kvalita ovzdušia v interiéri, kontrolované vetranie s prísunom čerstvého vzduchu, odvetranie pachov a vlhkosti z kúpeľní, WC, práčovne, kuchyne. Navyše sa filtráciou znižuje koncentrácia baktérií, plesní, peľov a iných škodlivín vo vzduchu.
,,Kvalitný pasívny drevodom nie je reálne postaviť za 25 000 EUR, ale dá sa postaviť za cenu porovnateľnú s cenou bežne realizovaných kvalitných stavieb z murovaných materiálov. Investície „naviac“ sa týkajú hlavne technológií, napríklad rekuperácie a tepelného čerpadla, ktoré budú v rodinnom dome použité. Tieto investície sa však vrátia pri nákladoch na prevádzku rodinného domu, ktoré sa pohybujú približne od 35 eur mesačne, samozrejme v závislosti od množstva členov rodiny, veľkosti stavby a jej užívania. Aby pasívne domy poskytli čo najvyšší štandard bývania, je potrebné venovať čas projektovej dokumentácii a zabezpečiť vhodné orientovanie stavby na svetové strany, množstvo presklených plôch a systém ich tienenia v letných mesiacoch. Netreba však zabúdať na detaily, akými napríklad sú: dôsledné zateplenie stien, stropov a podláh, kvalitné okná a iné. Tieto domy však ponúkajú vyšší štandard, trvanlivosť konštrukcií, vysokú precíznosť a kvalitu realizácie, nízke prevádzkové náklady a dobrú vnútornú klímu aj vďaka využitiu certifikovaných a ekologických materiálov v konštrukcii drevostavby,“ zdôrazňuje P. Jakubová.
Najčastejšie využívaná kombinácia je použitie rekuperácie a tepelného čerpadla. V stavbách M-House používajú overený systém vykurovania s tepelnými čerpadlami od českého výrobcu – firmy HOTJET CZ, s.r.o., ktorý umožňuje kúrenie, ohrev TÚV a chladenie.
,,S týmito tepelnými čerpadlami dokážeme rodinný dom v zimnom období vykúriť a v letnom období naopak schladiť. Systémom chladenia cez podlahové vykurovanie tak nemá klient žiadne obstarávacie náklady naviac, nie sú potrebné ďalšie rozvody, prípravy klimatizačných jednotiek a pod., postačuje rozvod podlahového vykurovania a klient získa vyšší komfort užívania rodinného domu,“ konštatuje P. Jakubová.
M-HOUSE, s. r. o., sa zameriava na výstavbu pasívnych drevodomov na slovenskom trhu a v Rakúsku. Zabezpečuje aj projekčné práce a kompletný inžiniering s vybavením stavebného povolenia. Firma M-HOUSE s. r. o., ponúka priaznivcom kvalitného a zdravého bývania v drevostavbách svoje služby od poradenstva až po realizáciu. Na Hraničnej ulici 18 v Bratislave má aj prezentačnú miestnosť.
Ďalšie informácie sú na: www.mhouse.sk, email: info@mhouse.sk, tel.: 0918 885 777
Čítaný: 705x, autor: Paper Life
Upraviť článok Zmazať článok
UPOZORNENIE: Prevádzkovateľ portálu e-katalog.sk nezodpovedá za tento článok
Aj vy tu môžte mať svoje produkty. Už máte svoju stránku u nás? Registrujte sa