Kvalitné drevodomy od M-HOUSE „dýchajú“ a majú životnosť ako murované

Kvalitné drevodomy od M-HOUSE „dýchajú“ a majú životnosť ako murované

Najčastejšie kladené otázky o drevodomoch

 

V súvislosti s drevodomami majú mnohí pozoruhodné neznalosti a často až predsudky. Aj chýbajúca osveta v tomto smere môže zato, že podiel stavieb z dreva na celkovej výstavbe na Slovensku je stále nízky. Kým v škandinávskych krajinách dosahujú drevostavby rodinných domoch až 90% podiel na trhu, v SR je to približne desatina. Preto je dôležité správne zodpovedať najčastejšie kladené otázky o drevostavbách a hlavne naučiť zákazníkov, že nie je drevodom ako drevodom. Jedny z najkvalitnejších drevodomov na trhu z kvalitných prírodných materiálov z drevovlákna stavia firma M-HOUSE, s. r. o.

 

Ing. Petra Jakubová z firmy M-HOUSE k tomu poznamenáva: „Najčastejšie ľudí zaujíma horľavosť drevostavieb, ich životnosť, kvalita, tepelno-izolačné a akustické vlastnosti, doba výstavby a cena. Naša firma používa iba cetrifikované kvalitné prírodné materiály z drevovlákna, čím dosahujeme pasívny a nízkoenergetický charakter stavby s difúzne otvorenými konštrukciami, ktoré ,,dýchajú“. Navyše, v zime dobre akumulujú teplo a v lete bránia prehriatiu budovy. Staviame drevostavby s rôznou dispozíciou, pôdorysom a akéhokoľvek tvaru. Architekt ani klient nie sú pri návrhu dispozície nijako ovplyvňovaní. Postavenie jedného drevodomu nám trvá cca 3-5 mesiacov. Pri porovnávaní stavieb s rovnakými tepelnoizolačnými a kvalitatívnymi parametrami sa cena drevostavby a murovanej stavby nelíši. Kvalitná drevostavba má aj podobnú životnosť. Je nutné zdôrazniť, že cena nie je zložená len z ceny materiálov, ale aj kvality prevedenej práce, ktorú garantuje realizačná firma. V kvalitnej drevostavbe na nosný systém používame certifikované KVH hranoly alebo Certifikovaný konštrukčný systém z prvkov Steico od firmy Tepore. Naše drevostavby s použitím kvalitných izolácii tak majú nielen výborné tepelnoizolačné, ale aj zvukoizolačné vlastnosti. Dnešné drevostavby, z certifikovaných systémov alebo kombináciou použitých certifikovaných materiálov, bez problémov spĺňajú požadované požiarne normy. Projekt požiarnej ochrany je bežnou súčasťou projektov na stavebné povolenia.“

 

Odpovede na ďalšie najčastejšie otázky:

Ako si môžem byť istý kvalitou použitého dreva alebo nosného systému?

V kvalitnej drevostavbe sa na nosný systém používajú certifikované KVH hranoly alebo Certifikovaný konštrukčný systém z prvkov Steico od firmy Tepore. KVH hranoly sú sušené na 12-15% vlhkosť, vďaka dostatočnému vysušeniu je drevo tvarovo stále, nekrúti sa a nepraská. Každý hranol má vyrazený kód s „identifikačnými údajmi“ podľa, ktorého si môže investor overiť kvalitu a spracovanie dreva. Pri vyšších požiadavkách na kvalitu materiálov, pri náročnejšom pôdoryse, alebo pri neobvykle veľkých rozponoch možno použiť aj lepené DUO, TRIO, BSH hranoly či Steico I nosníky od firmy Tepore. Tieto sú vhodné pri minimalizácii tepelných mostov cez nosný systém konštrukcie. Vzduchosuché rezivo, ktoré sa na Slovensku často používa, tak spôsobuje zlé meno drevostavbám, pretože stavba po zrealizovaní ešte pracuje, drevo zosychá a tým pádom vznikajú aj praskliny v spojoch interiérových sádrokartónov. Toto vzduchosuché rezivo musí byť okrem iného aj morené proti škodcom.

 

Aká je životnosť drevostavby?

Dôkazom toho, že drevostavby sa životnosťou vyrovnajú murovanej stavbe, sú aj  drevenice, ktoré už mnoho rokov odolávajú poveternostným vplyvom a stále spĺňajú svoju úlohu. Navyše, dnešné drevostavby majú výhodu omnoho lepších tepelnoizolačných parametrov a sofistikovanejších skladieb. Samozrejme, aj tu platí, že veľkú úlohu z hľadiska životnosti zohráva typ konštrukcie drevostavby (difúzne otvorené alebo uzavreté). Ako pri murovanej stavbe, aj pri drevostavbe je potrebné sa o stavbu starať a robiť bežnú údržbu.

Dĺžka výstavby je vždy otázkou veľkosti a zložitosti každej stavby. Priemerne však výstavba 3-4 izbového rodinného domu  trvá 3-5 mesiacov. V prípade, že si klient nevyberie ponúkané štandardné vybavenie, dokončenie interiéru domu na kľúč závisí od náročnosti požiadaviek. Veľkú úlohu zohráva aj ročné obdobie a počasie, v ktorom sa stavba realizuje.

Drevostavby možno postaviť s rôznou dispozíciou, pôdorysom a akéhokoľvek tvaru. Architekt ani klient nie sú pri návrhu dispozície nijako ovplyvňovaní. V zahraničí už možno čoraz častejšie vidieť niekoľkoposchodové drevostavby. Na Slovensku to bohužiaľ legislatíva zatiaľ nepovoľuje z požiarneho hľadiska, aj keď v susedných štátoch a v podstate aj u nás sú konštrukcie spĺňajúce požiarne normy.

 

Čo prehrievanie v letných mesiacoch?

Prehrievanie v letných mesiacoch býva problémom najmä v podkrovných priestoroch, kde sú použité izolácie na báze polystyrénu a minerálnej vlny. Minerálna vlna, často používaná v medzikrokvovom zateplení, má nízku objemovú hmotnosť, vďaka čomu sa v letných mesiacoch rýchlo prehreje a sála naakumulované teplo do interiéru. Na druhej strane izolačné materiály na báze dreva, ako sú drevovláknité izolácie, majú vysokú objemovú hmotnosť a  vysokú mernú tepelnú kapacitu, vďaka čomu dokážu niekoľkonásobne lepšie odolávať vonkajším horúčavám a potláčajú prehrievanie interiéru.

Ďalším problémom pri prehrievaní bývajú veľké, presklené, južne orientované plochy. Najjednoduchším riešením je použitie exteriérových žalúzií. Ďalším vhodným opatrením je nepodceniť prácu architekta a rešpektovať návrh presahov striech alebo tieniacich konštrukcií.

 

Drevo je horľavé, čo keď v drevostavbe vypukne požiar?

S kozubom („krbom“), respektíve komínom v drevostavbách nie je žiadny problém. Kozub alebo kachle sú vítané, pri správnom návrhu dokážu vyhriať domček menších rozmerov bez potreby dodatočného kúrenia.  Dôležité však je, aby ich  montoval odborník. Riziko, že v drevostavbe vypukne požiar, je rovnaké ako v akejkoľvek inej stavbe. Exteriérové alebo interiérové steny sú väčšinou opláštené plošnými doskami, či už sadrokartónovými alebo sadrovláknovými. Vhodnou kombináciou materiálov obvodovej steny je možné dosiahnuť požiarnu odolnosť 60 min. z interiéru a 90 min. z exteriéru. Túto požiarnu odolnosť možno predĺžiť použitím požiarne odolných materiálov – sádrokartónové dosky, keramický obklad, izolácia s retardérmi horenia. Certifikované konštrukčné skladby drevostavieb s požiarnymi odolnosťami si môžete pozrieť aj na stránke firmy www.tepore.sk.

 

M-HOUSE, s. r. o., pôsobí na trhu 7 rokov. Zameriava sa na výstavbu pasívnych drevodomov na slovenskom trhu, ale má zrealizované drevostavby aj v Rakúsku. Zabezpečuje aj projekčné práce a kompletný inžiniering s vybavením stavebného povolenia. Firma M-HOUSE s. r. o., ponúka priaznivcom kvalitného a zdravého bývania v drevostavbách svoje služby od poradenstva až po realizáciu. Na Hraničnej ulici 18 v Bratislave má aj prezentačnú miestnosť. Ďalšie informácie sú na: www.mhouse.sk, email: info@mhouse.sk, tel.: 0918 885 777

Čítaný: 1057x, autor: Paper Life

Upraviť článok Zmazať článok

UPOZORNENIE: Prevádzkovateľ portálu e-katalog.sk nezodpovedá za tento článok

 

Váš odkaz bol odoslaný!