Novou atrakciou Bardejova je bronzová socha kata

Bronzová socha kata v životnej veľkosti zatraktívňuje od 4. júla 2016 Radničné námestie historického mesta Bardejov, ktoré je zapísané do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Socha pochádza z reštaurátorskej a sochárskej dielne otca a syna - Martina a Viktora Kutných, ktorí ju aj financovali spolu so sponzormi a prispelo aj mesto Bardejov.

 

Socha kata na Radničnom námestí je vysoká 190 cm a je umiestnená pred bardejovskými dominantami, goticko-renesančnou radnicou a Bazilikou Svätého Egídia. Neďaleko je aj Katov dom, kde kat býval a v kostole mal svoju lavicu. Katov dom i lavicu v kostole nedávno autor sochy Martin Kutný aj reštauroval. Bardejov získal právo meča, čiže výsadu vykonávať popravy (hrdelné právo) v polovici 14. storočia od uhorského kráľa Ľudovíta I. Veľkého.

 

Riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“ - Bardejov Ing. Radomír Jančošek k tomu poznamenáva: ,,Nová atrakcia Bardejova - socha kata, sa okamžite po osadení stala predmetom záujmu návštevníkov. Fotografujú sa s ňou jednotlivci i celé zájazdy domácich a zahraničných turistov. Obľúbenou je hlavne póza s hlavou na kláte, pričom si pod sekeru neváhajú kľaknúť pre čo najlepšiu fotografiu mladí i starí turisti. Ešte je len niekoľko dní po osadení sochy a už je zrejmé, že sa stane ďalším magnetom turistického ruchu horného Šariša. Doteraz bola jednou z najfotografovanejších sôch v okolí Bardejova socha cisárovnej Sisi v neďalekých Bardejovských Kúpeľoch. Očakávame, že socha kata, spolu s ďalšími tradičnými i novými atrakciami, akou je napríklad nová rekreačná zóna pre deti v Bardejovských Kúpeľoch, prispejú k zvýšeniu návštevnosti regiónu severovýchodného Slovenska. Medzi najväčšie doterajšie lákadlá patril reprezentatívny tradičný Bardejovský jarmok, ktorý sa bude tento rok konať v dňoch 25. - 28. augusta 2016.“

           

Bardejov sa právom hrdí opakovanými prvenstvami v súťaži o Najkrajšie mesto Slovenska. Jeho najvzácnejšou časťou je Radničné námestie s nádhernými gotickými meštianskymi domami, Bazilikou minor Sv. Egídia, s bývalou Mestskou radnicou - prvou stavbou renesancie na území Slovenska, v ktorej je umiestnená expozícia Šarišského múzea. Nemenej významné a zaujímavé je aj opevnenie mesta. Fortifikačný systém Bardejova patrí k najdokonalejším a najzachovalejším opevneniam miest v Európe. Ozdobou mesta je aj františkánsky kláštor s kostolom sv. Jána Krstiteľa a zrekonštruovaný park s fontánou pri hradbách na ulici Dlhý rad. Veľmi zaujímavým objektom je Bardejovské suburbium - Stará synagóga v Bardejove, ktorá patrí ku klenotom synagogálnej architektúry na Slovensku. V centre Bardejova je dostatok možností dobre sa najesť za prijateľné ceny. Jednou z možností je  príjemné prostredie reštaurácie - pizzerie Roland, ktorá sa nachádza v historickom jadre Bardejova na Radničnom námestí 12.

Bardejovské Kúpele, ktoré sa  nachádzajú len 5 km od Bardejova, sú - spolu s mestom Bardejov, najvýznamnejšou destináciou cestovného ruchu v regióne „ŠARIŠ“ - Bardejov a častým cieľom rodinnej turistiky s deťmi. Bardejovské kúpele, a. s., patria k najobľúbenejším, najnavštevovanejším a počtom lôžok k trom najväčším slovenským kúpeľom. Zároveň sa hrdia tým, že patria medzi najstaršie kúpele s najdlhšou tradíciou poskytovania kúpeľných služieb. Vychutnávala si ich na liečení v roku 1895 manželka Františka Jozefa I. cisárovná Alžbeta, nazývaná Sisi, ktorej socha sa vyníma v kúpeľnom parku. Pobýval tu aj rakúsko-uhorský cisár Jozef II. (1783), Mária Lujza, neskoršia manželka cisára Napoleóna (1809), ruský cár Alexander I. (1821) a poľská kráľovná Mária Kazimiera Sobieska, manželka poľského kráľa Jána III. Sobieského.

 

Bardejovským kúpeľom pribudlo  v tomto roku nielen nové športové, zábavné a relaxačné ihrisko, ale kúpele rozšírili v januári svoje kapacity o zrekonštruovaný štvorhviezdičkový kongresový hotel Alexander. Na východ od Vysokých Tatier je najväčším kongresovým hotelom v Prešovskom kraji, s kapacitou až 300 kongresových miest a ubytovaním v 75 luxusne zariadených izbách. V súčasnosti kúpele dokončujú prestavbu historického Hotela Alžbeta, ktorý nesie meno rakúskej cisárovnej Alžbety. Slávnostne ho otvoria 21. 08. 2016 počas ALŽBETÍNSKEHO DŇA. Areál kúpeľov je každý deň otvorený pre širokú verejnosť. Hostia majú na výber z dvoch wellness komplexov. Väčšie Wellness SPA - bazénový a saunový svet je v hoteli Ozón a menšie v hoteli Alexander.

 

V regióne „Šariš“ – Bardejov môžu návštevníci navštíviť aj Lesnícky náučný chodník ČIERNA MLÁKA v Bardejovských Kúpeľoch, či tamojší Skanzen - Múzeum ľudovej architektúry, ktorý je najstarším zariadením svojho druhu na Slovensku.

Príjemným cieľom výletov je aj Slnečný Majer – agroturistické zariadenie v Stebníckej Hute (13 km od kúpeľov) a Zborov (9 km od kúpeľov) – najväčšia obec bardejovského okresu známa hradom Makovica. Priamo z Bardejovských Kúpeľov cez Zborovský hrad je vybudovaný okružný náučný chodník (cca 4 hod.) Nad hradným vrchom je najstaršia prírodná rezervácia v okrese so zmiešaným bukovým, hrabovým a dubovým porastom na rozlohe 24 ha. Zaujímavou architektonickou pamiatkou Zborova je aj Rákocziova kaplnka z roku 1640 v Kostole sv. Margity, vojenský cintorín z 1. sv. vojny, pamätník z 1. sv. vojny venovaný 28. pražského pluku a vojenský cintorín z 2. sv. vojny.

 

Viac je na : www.bardejov.sk, www.kupele-bj.sk, www.zborov.sk

Čítaný: 733x, autor: paper life

Upraviť článok Zmazať článok

UPOZORNENIE: Prevádzkovateľ portálu e-katalog.sk nezodpovedá za tento článok

 

Your message has been send!