Termokamery pre každý deň

Termokamery nie sú využívané iba v bojových podmienkach, ale môžu byť veľmi vítanou pomôckou pri strážení súkromných pozemkov a budov. Avšak sú konštruované zvyčajne tak, aby boli schopné odolať aj tým najťažším podmienkam.

Termokamery sú termálne zobrazovacie zariadenia, distribuované spoločnosťou LVL Armory, s možnosťou pohybu v horizontálnej i vertikálnej rovine. Výsledný obraz vykresľujú na základe rozdielov teplôt okolitého prostredia a jednotlivých predmetov a vyznačujú sa citlivosťou aj na minimálne teplotne rozdiely. K svojej činnosti nepotrebuje viditeľné svetlo – môže pracovať v absolútnej tme, ale aj za plného slnečného svitu. Vyznačuje sa vysokou efektivitou a univerzálnosťou. Dokáže poskytovať verný obraz i v prostredí, v ktorom ostatné prístroje nočného videnia sú značne obmedzené vo svojich výkonoch – napr. dymom, prachom, hmlou a podobne. Vegetačný kryt, bežná kamufláž, alebo prostý tieň môžu sťažiť až zmariť pozorovanie noktovízorom, ale termovízny prístroj neoklamú. Klasické metódy kamufláže osôb a techniky sú teda voči termovíznym technikám absolútne neúčinné.


Intuitívne použitie za extrémnych (vysoko stresových) podmienok v bojových operáciách je cieľom, ktorý sa výrobcovia termokamier snažia dosiahnuť. Všetky parametre nastavovania obrazu sú plne automatizované pre odľahčenie záťaže obsluhy a zníženie rizika chybových nastavení v stresových situáciách, čo zaručuje jasný kontrastný obraz pozorovaných objektov i v rýchlo meniacich sa podmienkach i za pohybu. Štandardne je prístroj vybavený objektívom s neobvyklo širokým zorným poľom 35° horizontálne x 27° vertikálne a tepelným zobrazovacím jadrom s parametrami 320x240.


Termovízne kamery spoločnosti ATN dosahujú detekčnú vzdialenosť pre predmet o rozmeroch 2,3 x 2,3 m viac ako 2 km. Ľudskú postavu dokáže prístroj zaznamenať na vzdialenosť asi 800 metrov. Zároveň dokážu fungovať ako samostatné jednotky, ale zároveň aj ako súčasť senzorovej siete.


Termovízne kamery našli svoje využitie v sektore silových zložiek, SBS-iek, hasičských a záchranárských zboroch – kontrola zhorenísk, záchranné operácie, vo vodnej doprave, ako aj pri záchrane topiacich sa, u milovníkov prírody a nočných prechádzok. Tieto zariadenia nachádzajú svoje uplatnenie v priemyselnom sektore pri kontrole tepelno-izolačných vlastností stavieb, strojárenskej výrobe, v leteckej doprave, kontrole vysokonapäťových elektrických vedení, atď.

Čítaný: 793x, autor: Lucia Višňovská

Upraviť článok Zmazať článok

UPOZORNENIE: Prevádzkovateľ portálu e-katalog.sk nezodpovedá za tento článok

 

Your message has been send!