Čo možno viete - neviete o Vincentke...

Otestujte sa z vedomostí o Vincentke - minerálke, ktorá preslávila Luhačovice

Otestujte sa z vedomostí o Vincentke – minerálke, ktorá preslávila Luhačovice

Vincentka je minerálna voda z prírodného liečivého zdroja vyvierajúca v Kúpeľoch Luhačovice (Lázních Luhačovice). Na Vincentku sú obyvatelia Luhačovíc patrične hrdí a je jedným zo synonymov tohto kúpeľného mesta. Prakticky možno povedať, že Luhačovice vo svete preslávila táto minerálka. V Českej republike je mimoriadne obľúbená a známa takmer všetkým spotrebiteľom. Známa a obľúbená je však aj na Slovensku a v ďalších krajinách. S Vincentkou sa spája množstvo informácií, tradícií, zaujímavostí. Prečítajte si, či ste vedeli nasledujúce informácie.

Ako dlho poznáme Vincentku

Meno Vincentka pochádza od grófa Vincenca (z rodu Serenyiovcov), ktorý dal v Luhačoviciach koncom 18. storočia postaviť prvé liečebné a ubytovacie zariadenia. Názov Vincentka sa objavil v roku 1792. História predaja Vincentky vo fľašiach má takmer 200 rokov a siaha do roku 1820. História kúpeľníctva v Luhačoviciach  však siaha až do roku 1590. Vodu pili až na cisárskom dvore vo Viedni a takisto v moravských vínnych pivničkách, pretože vychladená Vincentka v teplých dňoch chutí s kvalitným suchým bielym vínom, neutralizuje žalúdočnú kyselinu a minimalizuje opicu.

            Odkiaľ sa berie?

Pramení v centre mesta uprostred kolonády na brehu riečky Šťávnice. Je to vlastne zvyšková morská voda z pravekého treťohorného mora, ktorá ostala uväznená medzi vrstvami hornín pod Luhačovicami. Zo zemských hlbín ju obohacuje oxid uhličitý a riedi sa obyčajnou podzemnou vodou. Pri svojej ceste na povrch prechádza rôznymi vrstvami hornín a rozpúšťa stopové prvky, takže nakoniec obsahuje takú širokú škálu prvkov ako máloktoré iné minerálne vody. Prírodný zdroj liečivej minerálnej uhličitej vody Vincentka vyviera zo žriedlových štruktúr kúpeľov Luhačovíc, na severozápadnom podhorí Bielych Karpát, v klimaticky veľmi vhodnom prostredí na okraji rozsiahlych lesných komplexov, v nadmorskej výške 256 m.

 Koľko Vincentiek vlastne existuje?

V Luhačoviciach vyviera spolu až 16 minerálnych prameňov rôzneho minerálneho zloženia a existujú tu celkom tri pramene nazvané Vincentka. Sú to Vincentka, Nová Vincentka a Vincentka 2. O zveľaďovanie mena Vincentka sa v súčasnosti delia dve spoločnosti - akciová spoločnosť Lázně Luhačovice, ktorá má práva na kúpeľný spôsob využívania Vincentky priamo v Luhačoviciach a akciová spoločnosť Vincentka, ktorá má práva na plnenie do fliaš a jej predaj. Vincentka - Minerálna voda pôvodného prameňa, predtým nazývaného ako Hlavný, je k dispozícii v rovnomennej hale vybudovanej v rokoch 1947 - 1948. Podáva sa studená aj ohrievaná, používa sa k pitnej liečbe a inhaláciám v Kúpeľoch Luhačovice. Kvôli výdatnosti 10 - 12 litrov za minútu sa v súčasnosti tento prameň už nevyužíva na fľaškovanie. Nová Vincentka - Druhý prameň má podobné zloženie ako pôvodný, ale vďaka výdatnosti 30 litrov za minútu je od roku 1991 využívaný ako zdroj pre fľaškovanie a plnený do fliaš. Tento vrt je hlboký 35 metrov a pochádza z roku 1988. Vincentka 2 - Tretí z prameňov s výdatnosťou 40 litrov za minútu je situovaný západne od Jurkovičovho domu. Slúži ako rezerva na liečebné účely, ale zatiaľ (od r. 2011) nie je využívaný.

Kde nájdeme takmer celú Mendelejevovu tabuľku?

Zo žartu sa hovorí, že Vincentka obsahuje takmer celú Mendelejevovu periodickú tabuľku prvkov. Je to veľmi silno mineralizovaná, jódová uhličitá minerálna voda z prírodného liečivého zdroja, hydrogénuhličitano-chlorido-sodného typu, so zvýšeným obsahom fluoridov a kyseliny boritej, studená, hypotonická. Obsahuje ióny sodíka, draslíka, vápnika, lítia, horčíka, fluóru, chlóru, jódu a železa. Železo je však pred stáčaním do fliaš odstraňované. Celková mineralizácia dosahuje 9854 mg/l. Osmotickým tlakom 634,7 kPa sa blíži osmolarite ľudskej krvi a vnútrobunkových tekutín. Obsahuje biogénne prvky, akými sú lítium, rubídium, cézium, meď, zinok, vanád, chróm, kobalt vo fyziologickom pomernom zastúpení.

Je Vincentka všeliek?

Vincentka je označovaná aj ako „liek našich babičiek“. Jej liečivé účinky preverili stáročia. Je vhodná ako doplnok pri detoxikácii organizmu, ako cenný zdroj jódu a iných dôležitých minerálov potrebných pre zdravý životný štýl. Umožňuje rozpúšťanie hlienov na slizniciach dýchacích ciest, žalúdku a črevách svojím obsahom a vyváženosťou minerálnych solí a biogénnych prvkov. V kúpeľníctve sa Vincentka používa najmä pri inhalačných a pitných kúrach pri chorobách dýchacích ciest, hlasiviek, poruchách látkovej výmeny, žalúdočných vredoch, chorobách dvanástnika, pri chronickej pankreatitíde a diabete. Vincentka je vhodná ako prírodný doplnok výživy pre športovcov, deti, tehotné ženy a rekonvalescentov. Vďaka obsahu minerálnych solí je používaná k regenerácii po veľkých stratách potu. Neutralizuje prekyslenie žalúdka (napr. po konzumácii kávy alebo vína). Celkovým zložením hypotonickej kyselky s obsahom jodidov priaznivo ovplyvňuje obranyschopnosť v zmysle prevencie chronických bakteriálnych infekcií horných dýchacích ciest, chronickej rinitídy, sinusitídy a chronickej polypóznej nasopharyngitídy. U detí preventívne pôsobí proti rozvoju recidivujúcej tracheobronchitídy a rhinitídy. Aplikácia prípravku je vhodná aj po stavoch nosových operácií. Odporúča sa tiež proti vzniku suchých zápalov nosovej sliznice a na prevenciu jej recidív. Frekvencia ani dĺžka užívania nie je obmedzená.

Vincentku možno darovať

Vynikajúcim darčekom a suvenírom, ktorý si môžete odniesť z pobytu v Luhačoviciach, je minerálna voda Vincentka vo fľašiach, ale aj sada výrobkov s obsahom Vincentky. Dostanete ich v obchodíkoch na kolonáde, obchodoch so suvenírmi, drogériách, na recepciách hotelov a penziónov. Dokonca Vincentku v 0,7 l fľašiach pre veľký záujem predáva Vincentka, a. s., vo svojom sídle v Luhačoviciach. Návštevníci si ju odnášajú v celých kartónoch v kufroch áut. Predáva sa za zhruba polovicu ceny ako v predajniach a lekárňach. Balená Vincentka sa používa v niektorých zdravotníckych zariadeniach (aj na Slovensku) predovšetkým na inhalácie a výplachy. Okrem fliaš sa predáva tiež v nosových sprejových aplikátoroch a ako koncentrát na výplach dutín (Nasalis). Pridáva sa ako kontrovaná soľ aj do pastiliek, zubných pást, sirupov, hydratačných krémov a sprejov Vincentka. Pastilky hlavne v ČR oceňujú umelci a ľudia ktorí pracujú s hlasom – speváci, herci, moderátori, speakri, učitelia...

Vincentku poznajú aj v Číne

Vincentka je populárna aj v Číne. Tamojší dopravní policajti ju v práci inhalujú cez rozprašovače, lebo im pomáha (vykašliavaním hlienov) odstraňovať smogové častice z priedušiek. Prioritou sú český a slovenský trh, ale Vincentka sa spolu vyváža do 6 krajín sveta – na Slovensko, do Číny, Ruska, na Cyprus, Ukrajinu a do Estónska. Vincentka, a. s., ročne predá vyše 4 milióny 0,7 l fľašových balení Vincentky. Tržby v roku 2014 dosiahli 3,14 mil. Eur (85 mil. Kč). Podiel tržieb za doplnkové výrobky z celkového objemu predaja vlastných výrobkov tvorí 46 %.

Viac informácií je na www.vincentka.cz

Čítaný: 706x, autor: Paper Life

Upraviť článok Zmazať článok

UPOZORNENIE: Prevádzkovateľ portálu e-katalog.sk nezodpovedá za tento článok

 

Váš odkaz bol odoslaný!