Je Vincentka morskou vodou, alebo nie je?
Tak je Vincentka morskou vodou, alebo nie je? Mladá farmaceutka v Prahe v lekárni vedľa „Václaváku“ tvrdila, že nie je. Na internete sa zase píše, že je. Tak ako je to teda: Je, alebo nie je? Odpoveď poznal už Miloš Kopecký, ako Chytrý princ v rozprávke Bol raz jeden kráľ a tá znie: „Príde nato.“ Vincentka svojím pôvodom JE MORSKOU VODOU. Avšak svojím zložením, obohatením ďalšími minerálnymi prvkami, oxidom uhličitým a zriedením podzemnou vodou viac ako trojnásobne, SA OD MORSKEJ VODY LÍŠI. Morská voda má cca 35 g solí na liter, Vincentka cca 10 g/l.
Navyše to more, z ktorého Vincentka pochádza, je treťohorné, teda z čias praveku, kedy sa ešte do morí nedostávali umelé hnojivá, pesticídy, odpadové vody z chemičiek, čističiek, ani latrín, či iných vymožeností, ktorými človek – „obohatil“ prírodu. Pretože v čase treťohôr ešte žiadny človek nebol. Zato v krištáľovo čistom plytkom mori v Luhačoviciach sa zhruba pred 33 miliónmi rokov (stredný eocén) preháňali žraloky, raje, ryby, do piesku na dne so zavrtávali numulity a tí všetci v kvalite bio, pretože iná kvalita ani nebola. A nebolo ani gurmánov, ktorí by si ju vychutnali. Preto si môžu dnešní gurmáni pochutnať na Vincentke, ktorá je čisto prírodným produktom. Existujú stovky dôvodov, prečo je minerálna voda Vincentka, vyvierajúca v Kúpeľoch Luhačovice, jednou z najlepších a najžiadanejších minerálok v Čechách a na Slovensku. Vincentka si svoju slávu a obdiv naozaj zaslúži.
Jan Šumšal, riaditeľ spoločnosti Vincentka, a. s. vysvetľuje: „Geologické podložie širokého okolia Luhačovíc tvoria flyše (račanská jednotka magurského flyšu). Sú charakteristické striedajúcimi sa vrstvami pieskovcov, zlepencov a ílovcov. Tie sú značne nepriestupné pre vodu, vďaka čomu došlo v hĺbke k uchovaniu zvyškovej vody treťohorného (pleistocénneho) mora. Tektonické poruchy v nepriestupných horninách (nezdenický zlom v širšom okolí Luhačovíc) umožňujú výstup vôd k povrchu. Rôzne cesty výstupu tak vedú k rozličnému zloženiu tunajších kyseliek (známych je ich 17 a jeden sírny prameň). Najznámejším z nich je Vincentka, ľudovo Slanica, kedysi známa tiež ako Hlavný prameň. V Kúpeľoch Luhačovice sa používa na pitnú liečbu a inhalácie. Výdatnosť prameňa sa pohybuje medzi 10 až 12 l/min. Vincentka vyviera na severnom úpätí Veľkej Kamennej (384 m), je zvedená do vlastnej haly pri veľkej kolonáde na Kúpeľnom námestí. Vincentka pramení v centre mesta uprostred kolonády na brehu riečky Šťávnice. Pôvodom je to vlastne zvyšková morská voda z pravekého treťohorného mora, ktorá zostala uväznená medzi vrstvami hornín pod Luhačovicami. Z hlbín ju obohacuje oxid uhličitý a riedi sa obyčajnou podzemnou vodou. Pri svojej ceste na povrch prechádza rôznymi vrstvami hornín a rozpúšťa stopové prvky, takže nakoniec obsahuje takú širokú škálu prvkov, ako máloktoré iné minerálne vody.“
Žartom sa hovorí, že Vincentka obsahuje takmer celú Mendelejevovu periodickú tabuľku prvkov. Je to veľmi silno mineralizovaná, jódová uhličitá minerálna voda z prírodného liečivého zdroja, hydrogénuhličitan-chlorido-sodného typu, so zvýšeným obsahom fluoridov a kyseliny boritej, studená, hypotonická. Obsahuje ióny sodíka, draslíka, vápnika, lítia, horčíka, fluóru, chlóru, jódu a železa. Železo je však pred stáčaním do fliaš odstraňované. Celková mineralizácia dosahuje 10 050 mg / l. Osmotickým tlakom 634,7 kPa sa blíži osmolarite ľudskej krvi a vnútrobunkových tekutín. Obsahuje biogénne prvky, akými sú lítium, rubídium, cézium, meď, zinok, vanád, chróm, kobalt vo fyziologickom pomernom zastúpení.
V Luhačoviciach existujú tri pramene nazvané Vincentka. Sú to Vincentka, Nová Vincentka a Vincentka 2. O zveľaďovanie mena Vincentka sa v súčasnosti delia dve spoločnosti - akciová spoločnosť Kúpele Luhačovice, ktorá má práva na kúpeľný spôsob využívania Vincentky priamo v Luhačoviciach a akciová spoločnosť Vincentka, ktorá má práva na jej plnenie do fliaš a predaj. Ako zdroj pre fľaškovanie a stáčanie je od roku 1991 používaná Nová Vincentka s výdatnosťou 30 litrov za minútu.
Vincentka je označovaná tiež ako „liek našich babičiek“. Jej liečivé aj preventívne účinky preverili stáročia. Vincentka svojím obsahom a vyváženosťou minerálnych solí a prvkov umožňuje rozpúšťanie hlienov v dýchacích cestách, žalúdku a črevách. Je odporúčaná na pitné a inhalačné kúry pri ochoreniach dýchacích ciest, hlasiviek, pri chorobách látkovej výmeny, vredovej choroby žalúdka, dvanástnika a ich pooperačných stavoch, pri chronickom zdurení pečene, diabete mellitus, chronickej pankreatitíde. Pomáha regenerovať aj vnútorné prostredie človeka po veľkých stratách potu (šport, ťažká fyzická práca, horúčkovité ochorenia) a upravuje metabolizmus po alkoholových excesoch. Jeden dúšok Vincentky postačí na uhradenie dennej dávky jódu, môže slúžiť na prevenciu zubného kazu u detí (0,25 l denne) a je vhodná ako prírodný doplnok výživy pre športovcov, deti, tehotné ženy a rekonvalescentov. Odporúča sa tiež proti vzniku suchých zápalov nosovej sliznice a na prevenciu jej recidív.
Vincentka sa osvedčila ako výborný prostriedok hlavne v zimných mesiacoch v období chrípkových epidémií a ochorení dýchacích ciest, kedy prináša úľavu v podobe zlepšeného dýchania. Neoceniteľným pomocníkom sa však stáva aj pre alergikov, ktorým prináša úľavu celoročne a najviac práve v období peľovej sezóny. Táto minerálka pomáha k obnove prirodzeného prostredia nosných slizníc a zlepšovaniu dýchania. Je určená na pitné kúry, kloktanie, na inhalácie a kúpele. Mala by sa podávať dvakrát denne nalačno, v dávke 2,5 - 3,5 dcl. Pitná kúra by mala trvať 15 - 20 dní.
Vincentka sa kedysi podávala na cisárskom dvore a vo viedenských kaviarňach. Bola zdrojom obživy tunajších ,,vodákov“, ktorí ju vozili na rôzne miesta do Rakúska a Uhorska. Prameň bol upravený okolo roku 1680. Po druhej svetovej vojne vznikla nová plniareň za kolonádou a v roku 1976 bola zmodernizovaná. V roku 1993 bola privatizovaná, ale po troch rokoch činnosť ukončila a prevádzka bola uzavretá. Súčasný vlastník - akciová spoločnosť Vincentka plniareň znovu postavila na nohy a vrátila minerálke výsadné postavenie.
Meno Vincentka pochádza od grófa Vincenta (z rodu Serényiovcov), ktorý dal v Luhačoviciach koncom 18. storočia postaviť prvé liečebné a ubytovacie zariadenia. Názov Vincentka sa objavil v roku 1792. História predaja Vincentky vo fľašiach má takmer 200 rokov a siaha do roku 1820. História kúpeľníctva v Luhačoviciach však siaha až do roku 1590. Akciová spoločnosť Vincentka predáva ročne viac ako 4 milióny 0,7 l fľaškových balenia Vincentky . Hlavným odbytiskom je domáci trh, ale v súčasnosti sa vyváža aj do ďalších 6 krajín - na Slovensko, do Číny, Ruska, na Ukrajinu, do Estónska a v menšom množstve do Maďarska.
Viac informácií je na www.vincentka.cz.
FOTO Wikipédia: Schránky Nummulitov eocénneho veku zo zbierok univer
Čítaný: 810x, autor: paperlife
Upraviť článok Zmazať článok
UPOZORNENIE: Prevádzkovateľ portálu e-katalog.sk nezodpovedá za tento článok
Aj vy tu môžte mať svoje produkty. Už máte svoju stránku u nás? Registrujte sa