Nástenné hodiny sa hodia do všetkých miestností

Hodiny, ktoré potešia. Krásne dekory hodín doplní, osvieži každú domácnosť. Odporúčame kuchynské alebo exotické motívy. Nástenné hodiny majú tichý strojček sú vhodné aj do spálne, alebo ako darček.


Hodiny, ktoré používame k  meraní času majú v modernej dobe definovaný ciferník, rozdelený na 12 dielikov /hodín/.

Pre zobrazovanie času sú väčšinou použité dve alebo tri ručičky. Veľká hodinová ručička ukazuje hodiny, minúty, malá tretia, poväčšinou taktiež stredová ukazuje sekundy.Takto pojaté technicky moderné mechanické hodiny pre vyjadrenie času používajú principiálne rovnaký systém, nech už sa jedná o nástenné hodiny, hodinky náramkové alebo vežové hodiny.

Samozrejme existuje veľa ďalších  systémov  znázorňujúcich čas, ako mechanicky alebo digitálne pomocou čísiel binárneho znázornenia. Existuje rôzne technické riešenie ukazovateľov hodín, minut a sekúnd. Alebo hodiny majú dokonca ďalsie časové funkcie.

 

Hodiny a pohybová rovnomernosť

 

Základným technickým predpokladom všetkých hodín je pohybová rovnomernosť. Schopnosť rovnomernosť zachovávať.

Rovnomernosť platí pre všetky systémy rovnako, nech sa jedná o slnečné hodiny, sviečkove,  vodné, presýpacie, mechanické, alebo elektronické. Rovnomernosť je však v rôznych systémoch dosiahnutá viac či menej úspešne inak. V podstate sa dá povedať, že slnečným hodinám všetko prispôsobujeme. Za najpresnejší ukazovateľ času považujeme atómové hodiny. Veľmi presné hodiny používané v letectve alebo námorníctve označujeme ako chronometre.

 Mechanické hodiny poháňané perom alebo závažím sú riešené tak, sby sa čo najviac eliminovalo trenie, ktoré zhoršuje presnosť. Najpresnejší spôsob pohonu u mechanických hodín je zavesené závažie na lanku alebo retiazke, pôsobiace konštantnou silou v celé dĺžke dráhy alebo jako mechanický oscilátor je použité kyvadlo, na ktoré pôsobia konštantné gravitačné sily zeme. Tento spôsob pohonu je možné použiť len u stacionárnych hodín.

U prenosných mechanických hodín sa používa zvinutá pružina špirálová, čiže pero so systémom naťahovania. Nevýhodou pružiny je nerovnomerná pôsobiaca sila, ktorá sa musí  u presných hodín sofistikovane mechanicky kompenzovať.

U dnešných moderných hodín sa najčastejšie používa elektrický pohon s jedným kremenným kryštálom, alebo quartz systém so dvoma oscilátormi.

Taktiež známy nepresný RC oscilátor sa prakticky už v hodinách nepoužíva. Pre dosiahnutie vyššej presnosti sa dnes v hodinách používa miniatúrny rádiový prijímač dlhých vĺn miesto vnútorného oscilátora - kryštálu.

Čítaný: 1130x, autor: karla

Upraviť článok Zmazať článok

UPOZORNENIE: Prevádzkovateľ portálu e-katalog.sk nezodpovedá za tento článok

 

Váš odkaz bol odoslaný!