Ak si neviete dať rady s výberom notebooku, najprv si ujasnite, kde, prečo a na čo ho vlastne využijete. Nezabudnite ani na cenu, ktorú ste ochotní investovať. Na trhu je nespočetné množstvo notebookov rôznych veľkostí, značiek a výkonnostných charakteristík. Notebooky alebo tiež prenosné počítače môžete využiť:
- v domácom prostredí
- na cestách
- v škole, na prednáškach
- v práci
Väčšinou sa pri výbere notebooku sami seba pýtame, prečo vlastne notebook potrebujeme, na čo ho využijeme a či splní naše požiadavky. Odpoveď je väčšinou jednoduchá. Záleží na tom, čo máme radi, čo radi robíme, ako relaxujeme alebo naopak či notebook potrebujeme k práci. V skratke, od bežných činností, cez kreatívnu prácu až k multimediálnej zábave. Notebook vyberáme podľa parametrov alebo podľa ceny. Čím drahší je notebook, tým je zároveň výkonnejší a vie toho viac ako lacnejšie notebooky.
Bežní používatelia notebook využijú na prácu v editoroch alebo na multimediálnu zábavu. Čo to vlastne tá multimediálna zábava je? Jedná sa o taký druh zábavy, pri ktorom relaxujeme a užívame si, čo nám moderné možnosti ponúkajú, takže púšťame si videá na YouTube, ukladáme a prezeráme si naše fotografie, videá z domácich akcií, rodinných osláv alebo dovoleniek, hráme rôzne hry od jednoduchých kartových hier až po najnáročnejšie 3D hry alebo pozeráme filmy v najvyššej kvalite.
Väčšina notebookov disponuje aj integrovanou webkamerou s mikrofónom. To oceníte, keď sa chcete porozprávať s priateľmi, známymi či rodinou cez internet. Pritom webkamera zaznamená nielen váš hlas, ale aj váš pohyblivý obraz. Komunikovať v dnešnej dobe môžete cez rôzne komunikačné programy, ako napr. Skype, ICQ, MSN a ďalšie.
Niektoré notebooky sú vybavené TV tunerom, ktorý je schopný prijímať digitálny signál DVB-T. Čo to znamená? To znamená, že môžete pozerať televíziu priamo z notebooku! Zdá sa vám to neuveriteľné? Nemusí. Dnešná doba umožňuje naozaj takmer všetko.
A čo taká bezdrôtová technológia bluetooth? Tá je vhodná na spojenie notebooku napr. s mobilným telefónom alebo bezdrôtovou bluetooth myšou. Nie sú potrebné žiadne káble, stačí len prepojiť tieto dve zariadenia a môžete si vymieňať dáta alebo pracovať s myškou.
Každý už určite premýšľal, aká značka notebooku je najlepšia, prečo si vybrať práve tú a nie tamtú. Bohužiaľ neexistuje konkrétna odpoveď. Každý preferuje niečo iné, a tak neostáva nič iné, len si pozrieť konkrétne ponuky výrobcov. Ak si ani tak nevyberiete, skúste sa opýtať priateľov či známych, ktorí už určite notebook majú, čo by vám odporučili z vlastnej skúsenosti. Vo väčšine prípadov záleží aj na záručnej dobe, ktorú poskytuje výrobca, a na dobe reklamačnej opravy.
Na trhu existuje veľa značiek počítačov, hardware, periférií či notebookov. Niektoré sú viac, niektoré menej známe. Pre notebooky existuje veľa značiek, uveďme si tie najpredávanejšie a najznámejšie: Acer, Apple, Asus, Dell, Gigabyte, Hewlett Packard (HP), Lenovo, MSI, Sony,Toshiba
Prioritne je potrebné si ujasniť, na čo budeme notebook používať. Stretávame sa s rôznymi veľkosťami notebookov. Notebooky sa predávajú od úplne najmenších veľkostí tj. od 9“ (palcov) do veľkých 18“ v kategóriách miniatúrnych notebookov (netbooky), stredne veľkých notebookov a veľkých notebookov. Každý notebook má integrovaný LCD displej s rôznym rozlíšením, niektoré využívajú technológiu LED podsvietenie. Všeobecne platí, že čím väčšie rozlíšenie, tým kvalitnejší obraz. Veľkosť ovplyvňuje aj hmotnosť notebooku. Malé notebooky môžu vážiť cca 1 kg, tie väčšie aj 3 - 4 kilogramy.
Začneme úplne od najmenších notebookov. Miniatúrne notebooky majú veľkosť od 9“ do 13“. Táto kategória je vhodná pre používateľa, ktorí si svoj notebook berie často do školy, na prednášky alebo pri častom cestovaní. Miniatúrne notebooky sú obľúbené aj pre dlhú výdrž baterky, ktorá môže byť aj neuveriteľných 12 hodín! Rozlíšenie týchto mini notebookov začína od 1024 x 600 pixelov, môže však byť štandardne aj 1024 x 768. Strednou voľbou je 10“ a 11“ veľký notebook, ktorého cena je primerane zodpovedajúca veľkosti aj výkonu.
Stredne veľké notebooky začínajú od veľkosti 14“ do 15“ a sú vhodné pre domácnosti alebo firmy. Najmä 15“ notebooky sú najčastejšie predávané a na výber je ich dostatok. Primeraná je aj cena, ktorá je v závislosti od výkonu často stúpajúca. Rozlíšenie je štandardne 1024 x 768, môže však byť aj vyššie tj. 1280 x 800, 1600 x 900 či Full HD rozlíšenie 1920 x 1080. Takéto veľké notebooky majú zodpovedajúcu hmotnosť okolo 2 – 3 kg.
Poslednou kategóriou sú veľké notebooky s veľkosťou uhlopriečky od 16“ do 18“. Tieto notebooky zvolíme vtedy, ak na nich chceme pozerať filmy, hrať hry, pracovať v graficky náročných programoch alebo pracovať s viacerými oknami naraz. Široký pohľad je vhodný aj pre používateľa, ktorý nosí okuliare na blízko. Notebooky väčšinou využívajú vyššie Full HD rozlíšenie. Nevýhodou je v tomto prípade vysoká hmotnosť, ktorá sa už pohybuje medzi 3 a 5 kg.
Opäť tu platí prvotná otázka, na čo a prečo budeme notebook používať. Potom si vyberieme notebook, ktorý má buď nízky výkon, stredný výkon alebo vysoký výkon. Notebook budeme používať na:
- nenáročné úlohy – používanie kancelárskych aplikácií, vyhľadávanie na internete, internetová komunikácia
- stredne náročné úlohy – práca v rôznych stredne náročných programoch, multimediálna zábava, internetová komunikácia
- náročné úlohy – hranie výkonnostne náročných hier, pozeranie kvalitných filmov, seriálov, ktoré bežia v TV, používanie graficky náročných programov
Základom každého notebooku je procesor. Na trhu existujú dvaja výrobcovia, a to Intel a AMD. Procesory delíme podľa počtu jadier, stupňa frekvencií, medzipamätí a podľa ich funkcií. Pre správny chod prenosného počítača je nutné využiť aj operačnú pamäť RAM, ktorá je typovo DDR2 alebo DDR3 a má rôzne kapacity. Pamäť je osadená do slotu na základnej doske. Môžete sa v súvislosti s operačnou pamäťou stretnúť aj s pojmom Dual Channel. Ten vďaka dvojkanálovému prístupu zvyšuje výkon u aplikácií, ktoré intenzívne pracujú s pamäťou alebo s veľkými blokmi pamäte.
Pre nenáročné úlohy stačí notebook so základným jednojadrovým procesorom a s operačnou pamäťou RAM (DDR2 alebo DDR3), ktorá má nízku kapacitu tj. 2 GB. Stredne náročné úlohy budú vyžadovať dvojadrový procesor a operačnú pamäť s kapacitou 2, 3 alebo 4 GB. Ak však požadujete vysoký výkon, vyberte si taký notebook, ktorý bude využívať minimálne dvojadrový procesor (aj štvorjadrový) a minimálne 4 GB operačnú pamäť DDR3. Samozrejme tu platí, že čím väčšia operačná pamäť a čím výkonnejší procesor, tým vyššia bude cena.
Ďalej je potrebné vybrať si grafickú kartu. Grafické karty sa delia na integrované a dedikované. Ak chcete notebook využívať na hranie hier alebo pozerať filmy vo vysokej kvalite aj vysokom rozlíšení, zvoľte si dedikovanú grafiku s vlastnou pamäťou (od 512 MB – 2 GB). Na výber sú napr. grafiky od ATI či nVidia. U integrovaných grafík je výnimkou grafická karta Intel HD, ktorá si tiež poradí s filmami v HD kvalite a nie príliš náročnými hrami. Vďaka neustávajúcej miniaturizácii môže byť dnes grafické jadro okrem chipsetu integrované aj priamo v procesore. Menovite tu môžeme spomenúť procesory Intel i5 a i7. Stretnúť sa môžete aj s kombináciou integrovanej a dedikovanej grafiky. To však nájdete na drahších notebookoch.
Pevné disky delíme na klasické HDD (harddisky) a SSD (solid state drive) disky s veľkosťou 2.5“ s rozhraním Serial Ata II. Záleží, na čo notebook skutočne využijete a či si na ňom chcete zálohovať dáta, ako sú fotografie, domáce videá, filmy alebo pesničky. Alternatívou je aj externý pevný disk, flashdisk alebo napaľovanie dát na optické médiá.
Pevné disky majú rôzne kapacity a v notebooku sa používajú HDD od 160 GB do až 1,5 TB. Ak nemáte vysoké nároky, postačí pre vaše dáta a aplikácie disk s veľkosťou 160 GB – 320 GB. Tí náročnejší si môžu kúpiť disk od 500 GB.
Ak si chcete svoje dáta uchovať naozaj navždy, kúpte si notebook s SSD diskom alebo externým SSD diskom. Jedná sa o disk bez mechanických pohyblivých častíc tak ako je to aj u flashdiskov. SSD disky sú však stále pomerne drahé. Kapacitne sa pohybujú už od 16 GB do max. 2 TB. Cena u 2 TB disku je však neskutočne vysoká.
Flashdisk je vyrobený na rovnakej báze ako SSD disk a na pripojenie k notebooku využíva rozhranie USB. Kapacitne sa predáva od 1 GB do 32 GB.
Ak vám kapacita pevného disku nestačí, môžete si svoje dáta napáliť pomocou optickej napaľovacej jednotky, ktorá dáta napáli na CD alebo DVD, ktoré sa delia na jednovrstvové média s kapacitou 4,7 GB a dvojvrstvové DVD (DL – double layer) s dvojnásobnou kapacitou. Lepšie a drahšie notebooky sú vybavené aj Blu-ray napaľovačkou, ktorá dáta napáli na Blu-ray disky s kapacitou 25 GB. Na napaľovanie dát je však potrebné mať v notebooku integrovanú mechaniku. Napr. malé notebooky (9“ – 12“) túto mechaniku nemajú vzhľadom ku svojej veľkosti a je teda potrebné kúpiť si externú mechaniku.
Notebooky vždy ovláda a spravuje operačný systém.
Najrozšírenejšie sú:
- Microsoft Windows
- Linux
- MAC OS (len na notebookoch od Apple)
Ak si chcete kúpiť notebook bez operačného systému, je to možné. V ponuke vždy nájdete také notebooky. Je však potrebné si do nich potom nahrať operačný systém, ale len za predpokladu, že sa jedná len o krabicovú licenciu (DVD). Inak sa odporúča kúpiť si notebook s nahratým operačným systémom – tzv. OEM verziu. OEM licencia je neprenosná - je viazaná na jediný počítač, kde bola prvý krát nainštalovaná. V prípade OEM licencie nie je možné systém inštalovať na iný PC.
Najbežnejší a používateľsky najpriateľskejší operačný systém je od Microsoftu Windows („okná“). Posledná verzia Windows je Windows 7, ktorý svojím používateľom ponúkne najmodernejšie a najkomfortnejšie používanie, v jednotlivých druhoch Windows 7 Starter, Home Premium, Professional a Ultimate. Windows 7 Starter je najnižšia verzia, potom nasleduje Windows 7 Home Premium, čo je najpoužívanejšia verzia v domácnostiach. Windows 7 Professional je ďalšia verzia, ktorú je možné zmeniť (znížiť) pomocou downgrade na starší Windows XP Professional a ktorá sa používa najmä vo firmách. Najvyspelejšia a najnáročnejšia je verzia Windows 7 Ultimate, ktorá je kombináciou verzie Home Premium a Professional.
Linux je unixový operačný systém, ktorý je voľne šíriteľný. Je možné ho nielen voľne používať, ale aj ďalej upravovať a distribuovať. Svojím spôsobom je však pre používateľa, ktorý sa s ním nikdy nestretol, celkom náročný.
MAC OS je operačný systém, ktorý využívajú počítače od renomovanej spoločnosti Apple.
Aké porty a príslušenstvo by mal mať notebook?
Každý notebook je vybavený konektormi alebo portami či rozhraním. Tieto termíny nám pri výbere notebooku väčšinou prídu do cesty. Nie sú však hlavným kritériom pre voľbu notebooku. Každý notebook disponuje zvyčajne trojnásobným počtom USB portov. Notebooky môžu byť vybavené aj portami pre prídavné monitory tj. VGA, DVI, Display Port (DP) a HDMI, potom čítačkou pamäťových kariet, firewire, audiokonektormi, RJ-45, slotom pre ExpressCard…
Čo sa týka obsiahlosti portov, je čisto len na vás, na čo ich budete používať. Základom sú USB porty na pripojenie externých zariadení. Čím väčší počet, tým lepšie pre vás, pretože k notebooku sa cez USB porty pripájajú napr. bezdrôtové aj káblové myši, externé klávesnice, samostatné numerické bloky, flashdisky, externé pevné disky, externé čítačky pamäťových kariet a ďalšie príslušenstvo.
Často sú na notebookoch práve porty VGA, DVI, DP alebo HDMI. Tieto porty slúžia na pripojenie k externému monitoru alebo k televízii. Najnovším portom je Display Port. Ďalším moderným portom je HDMI. Ten pomocou HDMI kábla dokáže preniesť obraz aj zvuk napr. do Vašej televízie. Môžete si tak pustiť váš obľúbený film na notebooku a pozerať ho v televízii (musí mať tiež HDMI port). Analógové VGA (alias D-SUB) a digitálne DVI slúžia na pripojenie externého LCD monitora.
Firewire je možné použiť na viac vecí. Jedná sa o typ konektora, ktorý využijete na pripojenie externého pevného disku alebo napr. videokamery. Notebooky obsahujú väčšinou vždy audiokonektory, takže si môžete pripojiť externe reproduktory, slúchadlá a mikrofón. Port RJ-45 je sieťový konektor, ktorý doplní vašu domácu sieť, a čítačka pamäťových kariet je určená pre pamäťové karty, ktoré využívate napr. vo fotoaparátoch alebo mobilných telefónoch. Vždy je však nutné zistiť, či je čítačka kompatibilná práve s vašou pamäťovou kartou.
Na to, aby ste sa pripojili na internet, vždy potrebujete dostupnú sieť, ktorá bude pomocou nejakého poskytovateľa pripojená na internet. Na internet sa pripojíte buď cez WiFi sieť alebo cez káblové pripojenie LAN. Ak túto možnosť nemáte, môžete využiť interný alebo externý 3G modem.
Najčastejšou možnosťou pripojenia notebooku k sieti je prostredníctvom WiFi. Jedná sa o bezdrôtovú sieť, ktorú „chytíte“ z vášho notebooku. WiFi má rôzne štandardy – štandardy sú udávané v 802.11 a/b/g/n, čo udáva rýchlosť WiFi siete. Sieť, ktorá je v dosahu, môžete chytať voľne bez hesla alebo s heslom, ktoré vám dá správca siete, alebo ak ste v domácom prostredí, poznáte heslo a prihlasovacie údaje.
LAN je káblové pripojenie cez sieťovú kartu. Sieťová karta je napr. typu LAN 10/100/1000 Mbps. Notebook pripojíte pomocou sieťového kábla s konektorom RJ-45, ktorý je vždy štandardnou výbavou notebooku.
3G modem môže byť súčasťou výbavy v notebooku alebo ak nie je, môžete si prikúpiť externý 3G modem. Jedná sa o malé zariadenie, ktoré sa dá k notebooku pripojiť cez USB konektor.
Aj vy tu môžte mať svoje produkty. Už máte svoju stránku u nás? Registrujte sa