Rehabilitacia doma

Rehabilitácia doma je určená pacientom s obmedzenou pohyblivosťou po úrazoch, cievnych mozgových príhodách (CMP) alebo operáciách, ktorí vyžadujú rehabilitáciu ale nie sú schopní samostatne dochádzať do rehabilitačného zariadenia.

Rehabilitácia doma

Rehabilitácia doma je určená pacientom s obmedzenou pohyblivosťou po úrazoch, cievnych mozgových  príhodách (CMP) alebo operáciách, ktorí vyžadujú rehabilitáciu ale nie sú schopní samostatne dochádzať do rehabilitačného zariadenia. Domácu liečebnú rehabilitáciu poskytujú kvalifikovaní fyzioterapeuti a fyzioterapeutky z Harris Slovakia, agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti (ADOS), ktorá je zdravotníckym zariadením, poskytujúcimi služby v domácom prostredí (www.harris.sk)

Rehabilitácia sa poskytuje na základe písomného návrhu rehabilitačného lekára a písomnej dohody ADOS s pacientom (alebo zástupcom pacienta). Návrh platí 3 mesiace odo dňa vystavenia. Zdravotné výkony sú hradené zo zdravotného poistenia, náklady nehradené z poistenia, platí pacient. Po podpísaní dohody a úhrade doplatku je možné domácu liečebnú rehabilitáciu zahájiť obvykle do troch dní.

Fyzioterapeut dostáva základné informácie o pacientovi na základe doručeného lekárskeho nálezu. Priamo doma pri prvej návšteve prebieha s pacientom vstupný rozhovor o jeho zdravotnom stave, o možnostiach zlepšenia jeho pohybových schopností prípadne možnostiach odstránenia bolestí pohybového aparátu. Po rozhovore sa spoločne fyzioterapeut s pacientom dohodnú na rehabilitačnom pláne. Podľa cieľu terapie, fyzioterapeut volí kombináciu cvikov, techník a rôznych rehabilitačných prostriedkov pre jeho dosiahnutie.

Fyzioterapeut poskytuje v rámci domácej rehabilitácie :

  • Individuálnu liečebnú telesnú výchovu  zameranú na zvýšenie svalovej sily a zlepšenie rozsahu pohybov s použitím jednoduchých metód
  • Individuálnu liečebnú telesnú výchovu: Špeciálnu systematickú liečbu porúch centrálneho a periférneho systému
  • Individuálnu liečebnú telesnú výchovu: Špeciálnu systematickú liečbu vrodených a získaných chýb pohybového aparátu detí a dospelých (metódy podľa Bobátha, Vojtu, Kabáta)
  • Mäkké a mobilizačné techniky na chrbticu, periférne kĺby a svaly
  • Individuálnu cielenú ergoterapiu (nácvik bežných denných, alebo pracovných činností zameraných na zlepšenie zručností a práce v rámci pacientovho handicapu)
  • Individuálnu dychovú gymnastiku
  • Nácvik kontinencie
  • Špeciálne polohovanie tela a segmentov končatín
  • Cielenú odbornú inštruktáž a poradenstvo

Fyzioterapeut pri návšteve získava náhľad do domáceho prostredia pacienta, a môže poskytnúť rady a odporúčania, aby podmienky na rehabilitáciu boli pre pacienta čo najoptimálnejšie. Miesto rehabilitačného lôžka požije posteľ, miesto madiel či rebrín nábytok, stôl, stoličky, miesto podhlavníka zrolovaný vankúš, ktorý rovnako poslúži na polohovanie a vypodloženie končatín. Rovnako môže fyzioterapeut odporučiť vhodné rehabilitačné pomôcky, alebo pomôcky ktoré uľahčia, či už dočasne, alebo dlhodobo život s hendikepom, prípadne prispejú k zdravšiemu pohybovému režimu, pomôže sa zorientovať v množstve na trhu dostupných cvičebných a zdravotníckych pomôcok.  Medzi jednoduché cvičebné pomôcky patria napríklad lopty rôznych veľkostí,  materiálov a vlastností. Vyberajú sa podľa cieľa terapie a schopností pacienta. Ďalej sú to rôzne druhy expanderov, na posilnenie, alebo uvoľnenie svalov, či svalových skupín, alebo pomôcky slúžiace na polohovanie končatín, prípadne celého tela. Zo zdravotníckych pomôcok sú to rôzne úchyty na stenu, tzv. madlá, ktorých sa pacient môže pridržať pri vstávaní z toalety, alebo postele, či vane, ďalej rôzne zvyšovače priamo na toaletu, vozíky a ďalšie pomôcky. V prípade, že chýbajú finančné prostriedky pre zakúpenie potrebných pomôcok, z ktorých sú mnohé čiastočne, alebo celkovo hradené poisťovňou, fyzioterapeut je schopný/á pomôcť prispôsobiť a pracovať s bežným vybavením domácnosti.

Počet domácich rehabilitačných návštev je vysoko individuálny, na úvod sa poskytuje     2-3x týždenne  3 mesiace, na udržiavanie stavu sa môže poskytovať 1-2x týždenne dlhodobo. Závisí to najmä od stupňa náročnosti postihnutia a od vlastnej iniciatívy a spolupráce pacienta s fyzioterapeutom.


Čítaný: 1039x, autor: Doc. MUDr. Božena Bušová, CSc., MPH,

Upraviť článok Zmazať článok

UPOZORNENIE: Prevádzkovateľ portálu e-katalog.sk nezodpovedá za tento článok

 

Váš odkaz bol odoslaný!