Turistická destinácia REGIÓN HORNÁ NITRA - BOJNICE pripomína ľudového liečiteľa Fraňa Madvu

Fraňo Madva bol fenomenálny ľudový liečiteľ, ku ktorému sa do Nitrianského Rudna chodil liečiť aj Ľudovít Štúr, kodifikátor spisovnej slovenčiny, politik, estetik, pedagóg, básnik a publicista i slávny maďarský dramatik Imre Madách. Na počesť Fraňa Madvu vznikol náučný chodník pomenovaný po ňom. Jeho vznik podporili v rámci programu Energia pre prírodu Slovenské elektrárne, spoločnosť skupiny Enel, Klub slovenských turistov Otlak z Nitrianskeho Rudna a KST Rokoš z Nitrianskych Sučian,  ktorí umiestnili šesť informačných tabúľ na náučnom chodníku Fraňa Madvu. Trasa prechádza Strážovskými vrchmi, podcelkom Nitrické vrchy. Spája dve pôsobiská Fraňa Madvu – obce Nitrianske Rudno a Nitrianske Sučany. Informovala o tom výkonná riaditeľka OOCR RHNB Sylvia Maliariková.

 

Fraňo Madva bol jednou z najvýznamnejších osobností ľudového liečiteľstva, ale i národných dejín. Žil v časoch, keď v našich krajoch na jedného lekára pripadalo 40 tisíc obyvateľov. Z informačných tabúľ chodníka pomenovaného po ňom, sa návštevníci Hornej Nitry dozvedia o jeho živote, štúdiách, pôsobení v oboch obciach, ako i o faune, flóre a geológii danej oblasti. Väčšina územia pohoria, cez ktoré sa vinie náučný chodník, sa nachádza vo výške pod 700 metrov nad morom. Trasa je dlhá 12 kilometrov a prekonáva prevýšenie 600 metrov.

Predsedníčka Predstavenstva OOCR RHNB Helena Dadíková k tomu poznamenala: „Chceme prispieť k väčšiemu oboznámeniu verejnosti s faktom, že Fraňo Madva bol pozoruhodná osobnosť, ľudový liečiteľ s mimoriadnymi schopnosťami, za ktorým chodili stovky ľudí zďaleka, aj z cudziny aby sa u neho dali liečiť. Dokonca z Bratislavy a z Nitry chodili 5 krát do týždňa vozy, ktoré čakali pri rýchlikoch, lebo mali istotu, že z rýchlika vyjde niekto, kto sa bude pýtať na  cestu do Rudna. Podčiarkujem to aj preto, že Nitrianske Rudno je členom našej oblastnej organizácie cestovného ruchu. Náučný chodník Fraňa Madvu nielen spája Nitrianske Rudno s Nitrianskymi Sučanmi, ale z neho sa dá pokračovať ďalej na Rokoš. Táto aktivita prináša synergicky efekt v kontexte s brožúrkami Obdivujeme Karpaty – Cesty k oblakom, ktoré obsahujú 10 mapiek s turistickými trasami, tipy, kde sa môžu turisti zastaviť, ak budú chcieť hlbšie spoznať prírodné a kultúrne dedičstvo nášho kraja, či potrebovať oddych, občerstvenie a ubytovanie.“

 

Dodala, že si veľmi váži aktivity akciovej spoločnosti Slovenské elektrárne, spoločnosť skupiny Enel. V rámci komplexného programu spoločenskej zodpovednosti a podprogramu Energia pre prírodu podporujú Slovenské elektrárne v okolí svojich závodov projekty zamerané na ochranu prírody a životného prostredia a zachovanie biodiverzity. V blízkostí Elektrární Nováky vznikli dva náučné chodníky, v chránených územiach sa namontovali informačné tabule a zveľadila sa oblasť pri vodnej nádrži Cígeľ. Viac je na www.energiaprekrajinu.seas.sk/projekty

 

Náučný chodník Nitrica

Okrem náučného chodníka Fraňa Madvu, prispeli Slovenské elektrárne na vybudovanie Náučného chodníka Nitrica a poskytli aj drevené konštrukcie na informačné tabule. Nitrické územie je veľmi významné z botanického i krajinkárskeho hľadiska. Sú tu vzácne nitrické dolomitické skaly, z ktorých sa naskytá krásny výhľad na celú kotlinu a okolité hory. V lesoch sa nachádzajú veľké kamenné útvary, či verejnosti prístupná jaskyňa Brložná diera. Chodník je možné absolvovať tromi okruhmi. Najdlhší meria približne 7 kilometrov a pozostáva celkovo z 11 informačných a 7 smerových tabúľ. Svojou nenáročnosťou je trasa vhodná pre bežných turistov, rodiny s deťmi i starších občanov. Prvá zastávka je v centre obce Nitrica pred obecným úradom, zachytáva jej históriu a vznik erbu. Je na nej mapa celého chodníka a vypísané všetky zastavenia. Chodník pokračuje ďalej obcou a  okolím, je veľmi dobre značený. Na ďalších tabuliach sa návštevník oboznámi so sakrálnymi pamiatkami obce, obchodovaním so šafranom, sušením ovocia, flórou, faunou a prírodnými útvarmi.

 

Viac informácií o chránených oblastiach

V pomerne rozsiahlej Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Ponitrie bolo inštalovaných takmer 170 informačných tabúľ v dvadsiatich štyroch chránených územiach. Nachádzajú sa v okresoch Prievidza, Bánovce nad Bebravou, Topoľčany a Partizánske. Tabule boli umiestnené pri turistických chodníkoch, využívaných lesných cestách a na vrcholoch v prírodných rezerváciách, pamiatkach a v chránených areáloch horného Ponitria. Z najznámejších oblastí sú to národná prírodná rezervácia Rokoš, Vtáčnik a Vyšehrad. Inštalácia trvala až štyri roky a projekt pokračuje do roku 2016 montážou piktogramov.

 

Vodná nádrž pri obci Cigeľ

Nad banskou obcou Cígeľ je viacúčelová vodná nádrž, z ktorej sa v zime zasnežuje lyžiarsky svah. Lokalita poskytuje nádherný výhľad na hornonitriansku kotlinu a okolité pohoria. V auguste 2010 bola však poškodená povodňou a vyžadovala obnovu. Preto Slovenské elektrárne, spoločnosť skupiny Enel podporili občianske združenie Vrchvoda, ktoré v spolupráci s urbariátom vyčistilo a upravilo okolie vodnej nádrže a vysadilo novú zeleň. Počas projektu uskutočnili niekoľko celodenných brigád dobrovoľníkov. Doplnili stojany na bicykle, stoly s lavičkami, nádoby na separovaný odpad, prístrešok s ohniskom a informačný panel. V súčasnosti zabezpečujú starostlivosť, ochranu a pravidelnú nevyhnutnú údržbu.

 

Turistický bedeker okolia elektrární

S cieľom priblížiť spoločnosť SE a jednotlivé zdroje v jej portfóliu, bol v roku 2014 vydaný Turistický bedeker okolia elektrární. V pútavej publikácii plnej fotografií sú predstavené mestá a obce, ako aj príslušný región v najbližšom okolí závodov s dôrazom na prírodné, kultúrne a historické pamätihodnosti. Kapitoly sú rozčlenené podľa samosprávnych krajov. Obsahujú históriu kraja, pamätihodnosti, tipy na pešie a cyklistické túry v regióne. Knižný titul bol zatiaľ distribuovaný novinárom i chatárom vysokohorských chát. Dostupný je pre partnerov na jednotlivých závodoch v obmedzenom počte. V elektronickej forme sa dá stiahnuť z linku:

www.seas.sk/data/education/112/file/cusersu104664desktopturisticky-bedeker.pdf

 

Územie, na ktorom pôsobí Oblastná organizácia cestovného ruchu REGIÓN HORNÁ NITRA – BOJNICE,  je súčasťou Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) a jej členmi sú mestá a obce Bojnice, Prievidza, Lehota pod Vtáčnikom, Kľačno, Koš, Nitrianske Rudno, Opatovce nad Nitrou, Sebedražie a Šútovce. Viac informácií je na www.bojnice.eu.

Čítaný: 831x, autor: paper life

Upraviť článok Zmazať článok

UPOZORNENIE: Prevádzkovateľ portálu e-katalog.sk nezodpovedá za tento článok

 

Váš odkaz bol odoslaný!