Vychádza knižný triler #Budinka. Útočí najmä na mladú facebookovú generáciu

Na pulty kníhkupectiev sa dostáva slovenská knižná novinka #Budinka. Za nenápadným názvom, ktorý bol autorovým zámerom, sa ukrýva pomenovanie zabudnutej obce pod lesom. Zrejme o nej čitatelia nikdy nepočuli. Rovnako tak neznámym pojmom je aj v knihe, až do chvíle, než sa z nej stane takzvaný hashtag na sociálnych sieťach. Heslo s mriežkou na začiatku, ktoré poprepája všetok jeho výskyt pod jeden odkaz. Miestami príliš temný až absurdný príbeh pritom vôbec nemusí byť fikciou. Keďže sa autor inšpiroval skutočnými ľuďmi, ich poruchami, ako aj prostredím na sociálnych sieťach, pospájať rôzne prvky do jedného knižného príbehu už nebolo ťažké.


 

„Poznám vo svojom okolí mnoho veľmi nepríjemných ľudí, ktorí sa pohybujú v online priestore, zoznamujú sa a podobne. Dávnejšie som sa dostal do situácií, v ktorých som mal možnosť vidieť ľudí prezentujúcich sa vo svojich profiloch v zoznamke celkom inak. Násilníci, či aj inak chorí ľudia dnes nemajú problém nájsť si kohokoľvek a vylákať ho von. Sú to ojedinelé prípady, ale stačili, aby som s nimi pracoval ako s témou,“ povedal o inšpirácii autor Tomáš Najt.

 

Čitateľ v knihe spoznáva beštiálnu surovosť stále ešte „násťročných detí“ voči svojim rovesníkom. Vnímajú ich ako len ďalších do počtu a zároveň ako riešenie pre iný problém z minulosti. Tým však len vyvolávajú reťazovú reakciu, z ktorej sa už nedá uniknúť. Autor v knihe zámerne úplne nespresní pohnútky, ktoré viedli páchateľov k ich činom celkom na začiatku. To podstatné je príbehom, ktorý sa odohráva v konkrétnom čase a je vyrozprávaný tými, ktorí ho prežili na vlastnej koži. Vyhladované obete ľudskej surovosti hľadajúce cestu z väzenia, budú potrebovať pomoc. Žiaľ nájdu ju v tom, čo nazývame „sluhom“, no mnohých dnes už tento „sluha“ celkom zotročil.

V hlavných úlohách: nesprávne rozhodnutia a sociálne siete

S tematikou internetových zoznamiek a sociálnych sietí sa v rámci slovenskej literatúry stretávame iba ak v rámci románov pre ženy, kde internet tvorí bežný komunikačný nástroj. Zabúda sa pritom na mnoho rizík a reálnych príbehov, ktoré sa vďaka sociálnym sieťam a zoznamkám odohrávajú. Hrozby, rôzne živly a ľudia, ktorých poruchy, alebo len skrytá tvár cez obrazovku a klávesnicu neprenikne včas ako varovanie.  Knižná novinka Budinka môže byť uvádzaná aj ako #Budinka. Odkazuje tak na spojenie so sociálnymi sieťami, aj s modernými trendmi, aké dnes ovládajú mládež.

 

„Rozumiem, že dnešný človek, ku ktorému prichádza množstvo podnetov, zaujímavých udalostí a javov, môže cítiť krivdu, že žije oproti svetu vonku nudný život. Hoci ten pocit môže byť len zdanlivý. Niet sa čomu diviť, že toľko mladých reaguje cez sociálne siete aj na udalosti na opačnej strane sveta. Zároveň chcú aj svojmu okoliu ukázať, čo sa im páči, čo si všimli skôr ako ostatní. Zväčša sú to ale veci, ktoré sa udiali. Zdieľač má radosť z každého „lajku“, aj komentára. Je stredobodom pozornosti a to na sociálnej sieti znamená akúsi prestíž. Teraz si predstavte, že sa objaví niečo, čo sa práve deje. Niečo veľké. Niečo, čoho vyvrcholenie ešte len príde. To niečo sa odohráva na Slovensku a vy viete, že je byť cool, ak ste pritom. Chcel som pracovať s masovou hystériou, ale aj bezhlavým lajkovaním a nenažranosťou médií. Takáto zmes sa mohla uberať naozaj rôznymi smermi. Ja som si vybral jeden,“ objasnil autor. 

 

Autor sa však knihou pokúšal upozorniť na viac ako len riziká sociálnych sietí. Spomína médiá aj jednotlivcov, ktorí sa zlietnu ako supy k obzvlášť voňavému kusu mäsa. Upozorňuje na bezbrannosť ľudí v online priestore a nečinnosť polície do chvíle, než problém nie je v reálnom hmotnom svete. Online prostredie totiž nikto nestráži a aj stopy v ňom sa stále nehľadajú ľahko.

Fakty a zaujímavosti o knihe

Budinka je druhou knihou Tomáša Najta. Jeho prvotina vyšla bez profesionálnej úpravy v máji 2018 ako ekniha. Dobrodružné sci-fi Zastavený čas je na rozdiel od Budinky plné miest a ciest po Slovensku, v ktorom hlavný hrdina spoznáva javy a svet a neplánovane v ňom stojí čas. Hlavný hrdina to využíva na nápravu krívd, ku ktorým mu inak chýbala odvaha a voľná chvíľa. Budinka je však veľmi odlišná. Spája ich pritom spôsob vzniku, keďže obe knihy vznikali na mobile zväčša počas cestovania, dokonca niektoré časti vznikali súčasne.

 

Tomáš si jednotlivé postavy poskladal zo skutočných ľudí. V reálnom svete sa však nikdy nestretli a ani nemajú blízko k domu, ktorý reálne stojí na severnom Slovensku. Počas písania ho ovplyvnili  rôzne facebook mánie, ale aj bezhlavé nepremyslené zdieľania a lajkovania ľudí na sociálnych sieťach. Jednotlivé kapitoly sú doplnené vlastnými ilustráciami. Tie sú pritom v súčasnej beletrii výrazne na ústupe a sú tak skôr vzácnosťou. S knihou sa spája aj symbol „lajku“, ktorý však „lajkom“ nie je. Je už ale na samotnom čitateľovi, ako symbol pochopí.

 

Anotácia:

Internetová zoznamka, facebook, či internet samé o sebe sú skvelými komunikačnými nástrojmi. Ich výhody ale zatieňujú prípady ľudí, ktorých dohnali až k šialenstvu. Ľudí, ktorí prišli o svoje životy pre svoju dôverčivosť, alebo len mali smolu, že na „druhom konci“ linky natrafili na pomätenú myseľ. Peter a Adam sa nikdy predtým nepoznali a v bežnom živote by na seba možno nikdy nenatrafili. Pasca nachystaná v internetovom priestore pre kohokoľvek, kto mohol byť ľahkou korisťou, ich obidvoch priviedla do Budinky. Tichej dedinky pánu Bohu za chrbtom. Tak ďaleko za chrbtom, že mu vo výhľade na to, čo sa tu odohráva, clonia nielen blízke hory ale aj hrubé múry domu hrôzy. Ani jeden z nich netuší, že má byť bábkou v podivnej hre šialených súrodencov. Tí žijú v chorobnej predstave, že ich ruky sú čisté. Príbeh boja o holý život pár metrov pod niekoho podlahou je o zúfalstve a takmer nulovej šanci na záchranu. Bez zbraní a bez jedla, kde falošnou podmienkou oslobodenia jedného z nich malo byť zabitie toho druhého. Väznitelia však nepočítali s tým, že z Adama a Petra sa stanú priatelia odhodlaní prežiť.

 

Názov                         Budinka

Podnázov                   Mrcha, kretén a vynálezca

Autor                          Tomáš Najt

Ilustroval                    Tomáš Najt

Jazyk                          slovensky

Vydavateľ                  Eko-konzult

Rok vydania               2018

V predaji od               2.10.2018

Poradia vydania         prvé

Rozmery                     130 x 210

Väzba                         tvrdá väzba

Počet strán                  256

EAN                           9788080792732

ISBN                          978-80-8079-273-2

Cena s DPH:              8,90 Eur

 

 

Čítaný: 477x, autor: paperlife

Upraviť článok Zmazať článok

UPOZORNENIE: Prevádzkovateľ portálu e-katalog.sk nezodpovedá za tento článok

 

Váš odkaz bol odoslaný!