ZCHFP SR víta zníženie daňového a odvodového zaťaženia podnikania

Zväz chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR oceňuje najnovšie kroky Vlády SR pri znižovaní daňového a odvodového zaťaženia podnikania. Zvlášť víta pri právnických osobách zníženie firemnej dane, zrušenie zdravotných odvodov z dividend, zníženie plánovanej sadzby pri zavádzanej dani z dividend na 7 %, ako aj plánované zrušenie daňových licencií. Pri živnostníkoch je zasa krokom správnym smerom zvýšenie maximálneho limitu paušálnych výdavkov, keď paušálne výdavky by sa od budúceho roka mali zvýšiť zo 40 na 60 % s limitom 20 000 eur ročne namiesto doterajších 5 040 eur. Tieto opatrenia povedú k dlho očakávanému zlepšeniu podnikateľského prostredia a zvýšeniu konkurencieschopnosti podnikania na Slovensku. Informuje o tom Ing. Roman Karlubík, MBA, prezident ZCHFP SR.

Zväz chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR oceňuje najnovšie kroky Vlády SR pri znižovaní daňového a odvodového zaťaženia podnikania. Zvlášť víta pri právnických osobách zníženie firemnej dane, zrušenie zdravotných odvodov z dividend, zníženie plánovanej sadzby pri zavádzanej dani z dividend na 7 %, ako aj plánované zrušenie daňových licencií. Pri živnostníkoch je zasa krokom správnym smerom zvýšenie maximálneho limitu paušálnych výdavkov, keď paušálne výdavky by sa od budúceho roka mali zvýšiť zo 40 na 60 % s limitom 20 000 eur ročne namiesto doterajších 5 040 eur.  Tieto opatrenia povedú k dlho očakávanému zlepšeniu podnikateľského prostredia a zvýšeniu konkurencieschopnosti podnikania na Slovensku. Informuje o tom Ing. Roman Karlubík, MBA, prezident ZCHFP SR.

 

,,Prijímané opatrenia konečne uľavia malému a strednému podnikaniu, ktoré bolo doteraz neprimerane zaťažované zdravotnými odvodmi vo výške 14 %. Nahradí ich 7 percentná daň z dividend, ktorá je priaznivejšia pre malých podnikateľov, zvýši však daňové zaťaženie veľkých domácich podnikateľov, ktorí doteraz platili  zdravotné odvody z dividend maximálne zo 60-násobku priemernej mesačnej mzdy. Slovensko tak zavedením dane z dividend príde o jednu z mála výhod, ktoré malo oproti zahraničiu, kde sa táto daň platí bežne. Plánovaný príjem z tejto dane sa mohol nájsť napríklad v lepšom výbere DPH. Zavedenie dane z dividend pravdepodobne neprinesie do rozpočtu očakávané príjmy, lebo sa jej dá vyhnúť nevyplatením dividend, optimalizovaním, reinvestovaním ziskov, či presťahovaním podnikania do zahraničia. Slovenskí podnikatelia upozorňujú aj na to, že súčasnú priaznivú situáciu vo výbere daní je potrebné využiť na ďalšie znižovanie daňového a odvodového zaťaženia podnikania i obyvateľov a zníženie štátneho dlhu. Zvýši sa tým konkurencieschopnosť našej ekonomiky a jej odolnosť v časoch nečakaných poklesov a kríz, konštatoval R. Karlubík.

 

Ďalej poukázal na to, že väčšiny chemických podnikov sa najnovšie vládne opatrenia dotknú pozitívne, pretože patria medzi malé a stredné podniky. Priemerná veľkosť podnikov slovenského chemického a farmaceutického priemyslu podľa počtu zamestnancov je cca 150.  Štatistický úrad SR v roku 2015 evidoval v chemickom a farmaceutickom priemysle celkom 275 výrobných podnikov s počtom 20 a viac zamestnancov. V roku 2015 zamestnávali chemické podniky v SR spolu 40 679 osôb. Tržby v bežných cenách dosiahli 9,326 miliardy EUR. V rámci celej priemyselnej výroby SR mal chemický a farmaceutický priemysel v roku 2015 na celkových tržbách v bežných cenách podiel 12,1 %. Výrobný program tvorí široké spektrum produktov, od organických a anorganických chemikálií, cez priemyselné hnojivá (amoniak), pneumatiky, výrobky z gumy, farby, laky, liečivá, až po sofistikované špeciálne výrobky a chemické vlákna. Odvetvie zabezpečuje aj medziprodukty pre ďalšie spracovanie. 

Čítaný: 905x, autor: PAPER LIFE

Upraviť článok Zmazať článok

UPOZORNENIE: Prevádzkovateľ portálu e-katalog.sk nezodpovedá za tento článok

 

Váš odkaz bol odoslaný!